skip navigation

2020 Peewee Challenge Minor Invites

By YHH Staff , 08/14/20, 6:15PM CDT

Share

Over 100 players make the final Invite list for this year's tournament in both the Boys and Girls Divisions.

Minor Division, Major Expectations

While the Peewee Challenge Major Division features a large number of players who competed in the same event last fall, the Minor Division is full of fresh faces looking to make their mark for the weekend. 

Hosted at historic Bloomington Ice Garden, this year's Invite list features over 100 of the state's top boys and girls in the Peewee Minor age bracket, ensuring a competitive tournament for all involved.

Invited players will receive spots on a first-come, first-serve basis. Players not invited, but interested in playing, please send an email to this address and we will reach out after the deadline if there any spots left (please list player name, position, '19-'20 team).

Date: September 11-13, 2020
Age: Minor PeeWee (DOB - June 1, 2008 to May 31, 2009)

Note: Participants born after the cutoff date will be invited to the 2020 Fall Classic for Squirt-aged players. 


Colleigh Johnson, Blaine/Spring Lake Park.

PWC Girls Minor Invites


Ashlyn Hazlett suited up last year for Richfield Girls Minor.

2020 PWC Girls Minor Invites

First Name Last Name Player Position City
Allison Abeln Forward Lakeville
Jonni Anderson Forward Prior Lake
Vivienne Anderson Goalie Orono
Cali Anderson Defense Maple Grove
Callie Arthur Forward Edina
Ellarae Atkinson F/D Andover
Hadley Bakker Forward Maple Grove
Delainey Balding Forward Andover
Shay Benson Defense Fargo
Bella Bisbee Forward Minnetonka
Samantha Braun Goalie Plymouth
Maryn Byfuglien Defense Roseau
Jaycee Chatleain Forward Lino Lakes
Addison Corkish Forward Cottage Grove
Lauryn Cottingham Defense Woodbury
Stella Daly Forward Cottage Grove
Ashley Dorn Forward Maple Grove
Madalyn Dunlap F/D Chanhassen
Caitlin Easton Forward Champlin
Elise Eckstrom Forward Ham Lake
Annika Eggert Forward Greenwood
Savana Eison Forward Maple Grove
Madeline Elfstrand Defense Maple Grove
Jordan Elvecrog Forward Eden Prairie
Cate Fischer Forward Maple Grove
Jaylie French Forward Moorhead
Emerson Fritz Forward Edina
Fiona Gallagher Defense Maple Grove
Layla Garofalo F/D Farmington
Julia Gerdes Defense Andover
Lexi Giller F/D Farmington
Maya Godfrey F/D Minnetonka
Morgan Goskeson F/D Albert Lea
Adelie Greeley F/D Spicer
Maggie Greenagel F/D Fergus Falls
Audrey Hackler Forward Stillwater
Brynn Heising Forward Wayzata
Maggie Hewitt Forward Edina
Kaelyn Holmen Forward Lake Elmo
Sarah Johnson F/D Vadnais Heights
Lydia Johnson Defense Fergus Falls
Colleigh Johnson Forward Blaine/SLP
Jade Karnowski Goalie Andover
Cameron Kasick Goalie Andover
Samantha Kelzenberg Defense Blaine
Morgan Kennedy Forward Plymouth
Ella Ketrig Forward Roseau
Millie Knott Forward Bemidji
Grace Knutson Defense Red Lake Falls
Molly Larson F/D Isanti
Hannah Larson Forward Minnetonka
Brynne Laska Forward Stillwater
Cejay LaValley Goalie Bemidji
Madelyn Lee Defense White Bear Lake
Mikaela Lester Defense St Michael
Audrey Lind Forward Andover
Bella Lindquist F/D Coon Rapids
Ashlyn Lindsay Forward Blaine
Mali McLean Forward Bemidji
Maleah McMorrow Forward Cottage Grove
Sabrina Meisterling Forward Stillwater
Sophia Menne F/D Andover
Avery Milbridge Defense Hermantown
Taylor Moosbrugger F/D Mahtomedi
Jia Morgan Forward Edina
Noelle Noble Defense Maple Grove
Sophia Olson Forward New London
Jayden Peterson Forward Elk River
Alyana Post Forward Cottage Grove
Tatum Preteau Forward Roseau
Lucy Rauk Forward Excelsior
Ella Ringold Forward Andover
Bailey Rupp Forward Bemidji
Lily Sartwell F/D Champlin
Lauren Schowalter Forward Eden Prairie
Taylor Schreifels Forward Andover
Alexa Schumm Forward St Michael
Hayden Seitz Defense Tenstrike
June Semling Forward Champlin
Lucy Solheim Defense Bemidji
Skylar Sorgaard F/D Fargo
Haley Solnitzky Goalie Stillwater
Alex Strothman Forward Minnetonka
Keira Thompson Defense Maple Grove
Averie Tonnesson Forward Fergus Falls
Talia Vescio Forward Rosemount
Ella Weltzin Defense Orono
Harper Wieneke Forward Plymouth
Madeline Wolter F/D Blaine

Suri Langley.


PWC Boys Minor

NOTE: As of 8/15/20 (10:00 PM) all 45 Forward and 30 Defense positions are full.  The registration link has been disabled. There are three goalie positions available. If your son has been invited and you want to register, please send an email and we will manually register him ASAP.


Mason West skated for Williams last fall in the Boys Minor Division.

2020 PWC Boys Minor Invites

First Name Last Name Position Hometown/Association
Aaden Aarsvold Forward Blanchard (ND)
Cole Anderson Forward Maple Grove
Max Aronson Forward Minnetonka
Easton Bahn Forward Farmington
Carter Bakeberg Forward St. Michael
Alex Beaton Goalie Edina
Michael Belde Forward Stillwater
Bennett Bergloff Forward Cambridge
Jaden Berhow Forward Forest Lake
Sam Berry Forward Duluth
Axel Bisbee Defense Minneapolis
Chayson Boespflug Goalie East Grand Forks
Nolan Border Defense Centennial
Drew Botts Defense Edina
Oliver Bryan Goalie Grand Forks (ND)
Kyler Bydal Forward Grand Forks (ND)
Phoenix Cahill Defense Cottage Grove
Boone Chartier Forward Minnetonka
Amir Chebalco Forward Edina
Jackson Chesak Goalie Mahtomedi
Nathan Chorlton Forward Hastings
Beau Christy Forward Hermantown
Ryan Clauson Forward Crookston
Reece Clayton Defense Fargo (ND)
Brendon Clemons Defense Waconia
Gunnar Conboy Forward Hudson (WI)
Max Cullen Forward Moorhead
Wyatt Cullen Forward Moorhead
Max Dessner Defense Eden Prairie
Tavin Dobchuk Forward Eden Prairie
Blake Dosan Defense Bloomington
Jax Edgerton Forward Duluth
Elijah Enger Defense Fargo (ND)
Hudson Ferrie Goalie Moorhead
Nolan Fitzhenry Forward Andover
Cole Forrest Forward Maple Grove
Connor Fox Defense Roseville
Rylan Fryxell Defense Maple Grove
Joey Gabardi Forward Hibbing
Wyatt Gallagher Defense Rogers
Benjamin Geiger Defense Northfield
Tyler George Forward Roseau
Henning Gibbs Forward Grand Forks (ND)
Alex Gold Forward Fargo (ND)
Colin Grubb Forward Burlington (ND)
Oakdin Hanson Forward West Fargo (ND)
Taylor Hatton Goalie St. Francis
Finlay Heithoff Forward Minneapolis
Rennick Hendrickson Forward Excelsior
Karsen Herman Defense Waconia
Landon Huh Forward Chaska
Grady Huotari Defense Moorhead
Noah Johnson Goalie Fargo (ND)
Kaden Julik Forward Centennial
Gavin Karl Forward Eden Prairie
Wyatt Kuznik Forward Maple Grove
Luke Larsen Forward Forest Lake
Aiden Lavigne Defense Prior Lake
Teddy Lechner Defense Bloomington
Paxton Lee Forward Chaska
Ryan Lee Defense Warroad
Kole Lendzyk Defense Hermantown
Gabe Lindholm Forward Minnetonka
Owen Lutgen Defense Andover
Adam Margenau Forward Maple Grove
Mick Martalock Forward Hermantown
Bode McConnell Forward Edina
Jackson Meier Forward Apple Valley
Duncan Metcalf Forward Fargo (ND)
Tyson Miller Forward Rogers
Easton Monahan Forward St. Michael
Sammy Nelson Forward Maple Grove
Chase Nevers Forward Edina
Alex Nicklin Forward Duluth
Quinn Niemi Defense Bemidji
Macray O'Connor Defense mendota heights
William ONeill Forward Shakopee
Easton Orhn Forward Duluth
Jace Panzer Forward East Grand Forks
Landon Pender Goalie Anoka
Zaide Penner Defense Fargo (ND)
Jack Peterson Forward Eden Prairie
Cole Purrenhage Forward Hermantown
Chay Quamme Forward Grand Forks (ND)
Ander Rajala Forward Coleraine
Ryder Rivard Forward Grand Forks (ND)
Ryland Rooney Forward Ham Lake
Logan Rustad Defense Elk River
Logan Salo Forward Elk River
Flynn Sanburg Goalie Centennial
Kruz Sauer Forward Maple Grove
Freddie Schneider Forward Edina
Liam Schultz Forward Victoria
Liam Schultz Forward Waconia
Ben Scissons Forward Duluth
Cal Scott Forward Eveleth
Devon Shier Defense Woodbury
Gunnar Schock Defense West Fargo (ND)
Conner Schubert Forward Rosemount
Michael Sieve Forward/Defense Edina
Drew Simonich Defense Moorhead
Keenan Smith Goalie Duluth
Reed Smith Forward Lakeville
Lukas Smith Forward Maple Grove
Rylan Spicer Forward Grand Forks (ND)
Logan Spiewak Forward Fargo (ND)
Payton Spitzer Goalie Fargo (ND)
Cody Stelljes Forward Maple Grove
Jack Stimac Goalie Rogers
Owen Stockman Goalie Elk River
Jackson Strukel Defense Hibbing
Wyatt Tauer Defense Buffalo
Max Thompson Forward Deephaven
Caden Ulmer Forward Grand Forks (ND)
Gavin Veneruzzo Forward Hugo
Abe Waage Forward Roseau
Braeden Waller Forward Otsego
Evan Wanner Forward Dilworth
Miller Wenkus Defense Edina
Becker Wenkus Defense Edina
Ashton Wigestrand Defense West Fargo (ND)
Nate Wilke Defense White Bear Lake
Riley Zupfer Forward Woodbury

Abe Waage, Roseau.

Recent MN YHH News

Siteheader