Eden Prairie cruises into the state final with a 4-1 win over Bemidji.
Game Type | Home | Away | Result |
---|---|---|---|
Quarterfinal | Moorhead | Osseo-Maple Grove | 5-2 Moorhead |
Quarterfinal | Stillwater | West St. Paul | 2-1 OT Stillwater |
Quarterfinal | White Bear Lake | Eden Prairie | 3-0 Eden Prairie |
Quarterfinal | Andover | Bemidji | 2-1 Bemidji |
Semifinal | Moorhead | Stillwater | 6-3 Moorhead |
Semifinal | Eden Prairie | Bemidji | 4-1 Eden Prairie |
Consolation Championship | Osseo-Maple Grove | Andover | 4-0 Osseo-Maple Grove |
Third Place | Stillwater | Bemidji | 6-2 Stillwater |
Championship | Moorhead | Eden Prairie | 5-3 Moorhead |
Drew Paulbeck scored in overtime on Saturday to lift Northern Lakes into the Bantam A state title game.
Game Type | Home | Away | Result |
---|---|---|---|
Quarterfinal | Cloquet | Northern Lakes | 6-4 Northern Lakes |
Quarterfinal | Northfield | Delano | 3-2 Northfield |
Quarterfinal | Armstrong/Cooper | Chaska/Chanhassen | 5-2 Chaska/Chanhassen |
Quarterfinal | East Grand Forks | Hibbing-Chisholm | 9-2 East Grand Forks |
Semifinal | Northern Lakes | Northfield | 3-2 OT Northern Lakes |
Semifinal | Chaska/Chanhassen | East Grand Forks | 7-0 East Grand Forks |
Consolation Championship | Cloquet | Armstrong/Cooper | 3-2 OT Armstrong/ Cooper |
Third Place | Northfield | Chaska/Chanhassen | 6-2 Northfield |
Championship | Northern Lakes | East Grand Forks | 7-0 East Grand Forks |
Cooper Hills (left) and Hunter Varnson (right) share a grin during East Grand Forks' semifinal win on Saturday.
Nate Larson, Lakeville South
Jack Giles, Lakeville South
Game Type | Home | Away | Result |
---|---|---|---|
Quarterfinal | Champlin Park | Bemidji Blue | 2-0 Bemidji Blue |
Quarterfinal | Prior Lake | Eagan | 3-2 Prior Lake |
Quarterfinal | Lakeville South | Edina White | 6-1 Lakeville South |
Quarterfinal | Moorhead Black | Blaine | 4-2 Moorhead Black |
Semifinal | Bemidji Blue | Prior Lake | 3-0 Prior Lake |
Semifinal | Lakeville South | Moorhead Black | 7-2 Lakeville South |
Consolation Championship | Eagan | Edina White | 3-2 OT Edina White |
Third Place | Bemidji Blue | Moorhead Black | 5-0 Bemidji Blue |
Championship | Prior Lake | Lakeville South | 4-1 Prior Lake |
Ike Morrill, Prior Lake
Jackson George, Prior Lake