skip navigation

2024 Regions: Bantam Blog

By YHH Staff, 03/01/24, 10:45AM CST

Share

Scores and pictures from the Bantam Region tournaments around the state.

Bantam AA


Colotn Brandt made 35 saves for Rochester in Friday's 4-1 win over Woodbury.

North

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Moorhead Alexandria Moorhead 10-0
Quarterfinal Hermantown Bemidji Hermantown 3-0
Quarterfinal East Grand Forks Grand Rapids East Grand Forks 3-1
Quarterfinal Duluth East Brainerd Duluth East 5-3
Semifinal Moorhead Hermantown Moorhead 8-1
Semifinal East Grand Forks Duluth East East Grand Forks 4-1
Championship Moorhead East Grand Forks Moorhead 5-2
Backdoor Hermantown East Grand Forks Hermantown 4-2

BAA North Region leading scorers

South


Bode McConnell dished out a pair of assists in Friday's win over Blaine.

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Rosemount Rogers Rosemount 5-3
Quarterfinal White Bear Lake St. Cloud White Bear Lake 5-2
Quarterfinal Rochester Woodbury Rochester 4-1
Quarterfinal Blaine Edina Edina 4-3
Semifinal Rosemount White Bear Lake Rosemount 6-0
Semifinal Rochester Edina Edina 4-2
Championship Rosemount Edina Edina 4-1
Backdoor Blaine Rosemount Rosemount 4-3

BAA South Region leading scorers

East


Michael Jackson, Elk River

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Champlin Park St. Paul St. Paul 3-2
Quarterfinal Wayzata Eagan Wayzata 8-0
Quarterfinal Stillwater Elk River Elk River 5-4
Quarterfinal Minnetonka Sartell Minnetonka 6-2
Semifinal St. Paul Wayzata Wayzata 4-1
Semifinal Elk River Minnetonka Elk River 9-7
Championship Wayzata Elk River Elk River 7-0
Backdoor Minnetonka Wayzata Wayzata 2-1

BAA East Region leading scorers

West

Game Type Home Away Result
Quarterfinal St. Michael-Albertville Lakeville South Lakeville South 4-3
Quarterfinal Prior Lake/Savage Mahtomedi Prior Lake/Savage 6-4
Quarterfinal Osseo-Maple Grove Eden Prairie Osseo-Maple Grove 7-3
Quarterfinal Farmington Centennial Centennial 6-0
Semifinal Lakeville South Prior Lake/Savage Prior Lake/Savage 5-1
Semifinal Osseo-Maple Grove Centennial Osseo-Maple Grove 2-1
Championship Prior Lake/Savage Osseo-Maple Grove Prior Lake/Savage 4-2
Backdoor Centennial Osseo-Maple Grove Osseo-Maple Grove 4-1

BAA West Region leading scorers


Asher Anderson, Blaine

Bantam A


Benjamin Simmons, White Bear Lake

North

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Rock Ridge Northern Lakes Rock Ridge 7-3
Quarterfinal Warroad International Falls Warroad 8-2
Quarterfinal Moorhead Thief River Falls Moorhead 1-0
Quarterfinal Roseau Hibbing/Chisholm Hibbing/Chisholm 4-1
Semifinal Rock Ridge Warroad Warroad 5-1
Semifinal Moorhead Hibbing/Chisholm Hibbing/Chisholm 3-0
Championship Warroad Hibbing/Chisholm Warroad 3-0
Backdoor Northern Lakes Hibbing/Chisholm Northern Lakes 8-2

BA North Region leading scorers

South

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Apple Valley/Burnsville Litchfield-Dassel-Cokato Apple Valley/Burnsville 3-0
Quarterfinal Northfield Cottage Grove Cottage Grove 5-4
Quarterfinal New Ulm Mankato Mankato 6-1
Quarterfinal MN River Woodbury Woodbury
Semifinal Apple Valley/Burnsville Cottage Grove Cottage Grove 2-1
Semifinal Mankato Woodbury Mankato 5-3
Championship Cottage Grove Mankato Cottage Grove 4-2
Backdoor Apple Valley/Burnsville Mankato Mankato 3-0

BA South Region leading scorers

East


Blake Bjorklund, Blaine

Game Type Home Away Result
Quarterfinal White Bear Lake Duluth Denfeld White Bear Lake 3-0
Quarterfinal Blaine Stillwater Blaine 6-2
Quarterfinal Cloquet Elk River Cloquet 7-3
Quarterfinal Centennial Mounds View/Irondale Mounds View/Irondale 3-2
Semifinal White Bear Lake Blaine White Bear Lake 2-1 (OT)
Semifinal Cloquet Mounds View/Irondale Mounds View/Irondale 3-2
Championship White Bear Lake Mounds View/Irondale Mounds View/Irondale 5-1
Backdoor Cloquet White Bear Lake Cloquet 4-0

BA East Region leading scorers

West

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Hutchinson Edina Edina 8-2
Quarterfinal Hopkins Minnetonka Hopkins 10-1
Quarterfinal Shakopee Osseo-Maple Grove Shakopee 8-7 (OT)
Quarterfinal St. Louis Park Willmar St. Louis Park 10-1
Semifinal Edina Hopkins Hopkins 2-1
Semifinal Shakopee St. Louis Park Shakopee 5-1
Championship Hopkins Shakopee Hopkins 4-0
Backdoor St. Louis Park Shakopee St. Louis Park 8-4

BA West Region leading scorers

Bantam B


Gradon Buettner, Woodbury

North

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Rock Ridge Moorhead Black Rock Ridge 5-2
Quarterfinal Warroad Hibbing/Chisholm Warroad 4-2
Quarterfinal Morris-Benson Red Lake Falls Morris-Benson 3-1
Quarterfinal Bemidji Blue Grand Rapids Grand Rapids 4-3
Semifinal Rock Ridge Warroad Rock Ridge 3-2
Semifinal Morris-Benson Grand Rapids Morris-Benson 4-1
Championship Rock Ridge Morris-Benson Morris-Benson 4-3
Backdoor Moorhead Black Rock Ridge Rock Ridge 4-2

BB North Region leading scorers

South

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Hastings Eagan Eagan 4-2
Quarterfinal Rochester Red Woodbury Woodbury 4-1
Quarterfinal St. Cloud Red MN River St. Cloud Red 3-2
Quarterfinal Rochester Gold Farmington Farmington 4-1
Semifinal Eagan Woodbury Eagan 3-1
Semifinal St. Cloud Red Farmington Farmington 7-0
Championship Eagan Farmington Farmington 5-1
Backdoor Hastings Eagan Hastings 5-0

BB South Region leading scorers

East


Andrew Klingbeil, Mahtomedi and Brock Burba, Roseville

Game Type Home Away Result
Quarterfinal Mahtomedi Moose Lake Mahtomedi 9-4
Quarterfinal Northern Edge White Bear Lake Black Northern Edge 3-2
Quarterfinal Hermantown Blaine Blue Hermantown 3-1
Quarterfinal Centennial Roseville Roseville 5-1
Semifinal Mahtomedi Northern Edge Mahtomedi 9-0
Semifinal Hermantown Roseville Roseville 3-0
Championship Mahtomedi Roseville Mahtomedi 1-0
Backdoor Centennial Roseville Roseville 3-0

BB East Region leading scorers

West

Game Type Home Away Result
Quarterfinal MAML Moose Edina Green Edina Green 3-2
Quarterfinal Osseo-Maple Grove Black St. Michael-Albertville OMG Black 4-0
Quarterfinal Minneapolis Grey Buffalo Buffalo 2-1
Quarterfinal Eden Prairie Osseo-Maple Grove White OMG White 3-1
Semifinal Edina Green Osseo-Maple Grove Black OMG Black 4-1
Semifinal Osseo-Maple Grove White Buffalo OMG White 5-3
Championship Osseo-Maple Grove Black Osseo-Maple Grove White OMG Black 4-3
Backdoor Eden Prairie Osseo-Maple Grove White Eden Prairie 4-2

BB West Region leading scorers


Axel Ritter, Rochester

Recent MN YHH News

  • Colin Ralph is headed back to the desert

  • By Peter Odney 06/27/2024, 12:30pm CDT
  • The Maple Grove native won a national championship with the Shattuck-St. Mary's Prep team this spring, and will be on hand in Las Vegas as the highest-rated Minnesotan according to NHL Central Scouting.
  • Read More
  • Austin Burnevik's impeccable timing

  • By Peter Odney 06/25/2024, 9:30am CDT
  • After two seasons as a role player for the National Team Development Program, Burnevik exploded for over 70 points last season for the USHL's Madison Capitols.
  • Read More